Yılın Son Günü - Anıl Şakrak
16444
post-template-default,single,single-post,postid-16444,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-9.1.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

31 Ara Yılın Son Günü

Eskiden olsa “bu akşam ne yapacağız?” diye telaş içinde olur, çarşamba akşamında izne çıkar ve bir yerlere giderdik. Ama şimdi, perşembe günü en geç saat 21’de evlerimize gireceğiz ve pazartesi sabahına kadar en fazla yürüme mesafesinde bakkala gidebileceğiz. Eve misafirde kabul edemiyecek ya da misafirliğe de gidemiyeceğiz. Tabi ki istersek gidebiliriz ama sonrasında 4 gün daha birlikte olmak var, unutmamak lazım.

***

“Corona Günlerinde” yılbaşını nasıl mı kutlayacağım? Eskiden PTT kavramı vardı, Pijama – Terlik – Televizyon.

 • Uzun zamandır, evde olduğum günlerde sabah sanki dışarı çıkacak gibi giyiniyorum ve tüm gün böyle kalıyorum: yani pijama yok.
 • Terlikle İtalya’da yaşadığım zaman ve askerlik günleri sonrasında seviyeli bir ilişkim oluştu. Hani “bir daha terlik giyersem” şeklinde başlayan büyük laflar etmişliğim var. Büyük lokma ye, büyük laf söyleme derler ya şimdilerde karımın sözünü dinliyor ve terlik giyiyorum.
 • Televizyona gelince, ulusal kanallarda seyredecek bir şey bulan var mı içinizde, merak içerisindeyim.

Yani elde sadece Terlik var.

Görüntülü konuşmalarla dostlarımızın sofralarına misafir olacağız ve Youtube’dan 80’ler ve 90’ların TRT Yılbaşı Özel Programlarını seyredecek ve saat tam 12’i vurduğunda da dansöz oynatacağım. Çalma listemi hazırladım bile.

Eskiden Milli Piyango bileti alırdım, artık almıyorum. Bunun yerine yeni yılın ilk hafta maçlarına sürpriz bir iddia kuponu yapacağım. İstatistik olarak kazanma şansım daha yüksek.

***

Olaya Polyanna gözlüklerimle bakarsam, aslında bu karantina şartlarında yılbaşını kutlamak çok da fena bir fikir değilmiş gibi geliyor bana. Her sene sonunda kendimce “geçirdiğim yılın muhasebesini” yapmaya çalışırdım. Ama bir yılbaşı programına dahil olma durumunda ya bunu istediğim gibi gerçekleştiremez ya da uyumsuz olurdum. Bu sene sınırsız bir özgürlüğe sahip oldum kısıtlamalar sayesinde.

Bu özgürlüğümü biraz daha taçlandırmak için, işlerin ve iş arkadaşlarımın sayesinde Pazartesi-Perşembe arası için izin aldım. Eskiden olsa toplam 10 günlük tatil demekti bu, ver elini yurtdışı. Şimdiler de akşam yemeğe bile gidemiyoruz.

Bu dönemi uzun zamandır planlıyordum, 31 Aralık itibarıyla programıma uygun gidiyorum.

 • Mandalorian’ın 2. Sezonunu blok halinde seyrettim. Spoiler vermiyorum ama sonunda gözlerim doldu.
 • Uzun zamandır aklımda olan bir blog yazısını yayınladım ve 2 tane de taslak yazıda ilerleme sağladım.
 • Bilgisayarda ve bulutta olan bir sürü ıvır zıvır dosyayı kategorize ettim.

***

Bu kadar fason işle uğraşmamın amacı  aslında 1-3 Ocak arası planladığım daha büyük bir işe odaklanabilmekti. Üstümüzden bir tır geçti bu sene, plakasını aldım:2020.

2021 nasıl geçecek bilmiyorum ama durup yaşadıklarım üzerine düşünmem lazım. Yeni yılın ilk günleri bunun için iyi bir fırsat. Bu sene özelinde biraz değişiklik yaptım. Daha kısıtlı topladığım geri bildirimi bu sene farklı alanlarda hayatıma temas eden birçok kişiden istedim.

Geri bildirimde 3 soru sordum ve her soruya maksimum 3 cevap istedim. Testi ben yaratmadım, tahmin edeceğiniz üzere Stephan Covey’den aldım. 2021 yılında başlamam, devam etmem ve yapmayı bırakmam gereken 3 şey.

Bu gece yarısına kadar süre verdim. Bakalım süresini sonuna kadar kim kullanacak?

Çok farklı cevaplar aldım, iyi ya da kötü demiyorum, çünkü doğru-yanlış cevap olmadığı gibi iyi-kötü cevapda yok. Ama benim için değerli onlarca görüş var. Bazılarında gerçekten sarsıldım bunu itiraf edebilirim. Kimin gönderdiğine bakmadan içerik olarak benzer olanları kategoriler halinde organize ediyorum. Hayatıma farklı alanlarda temas edenlerin benzer yorumlar yapmaları beni hiç şaşırtmadı.

Bana ne kadar cesur olduğumu yazan arkadaşlarım olmuş bu geri bildirim istemim karşısında. Bana bütün dürüstlüğü ile cevap veren ya da vermeyeceğini söyleyenler en az benim kadar cesurlar.

Geri bildirim almakta vermekte büyük erdem. Hatta benden aynı şekilde geri bildirim isteyenleri ve bunu kendi içinde uygulacak olanları bilmek çok keyif veriyor insana. Belki çevremde daha çok insan şirketlerinin onları zorladıkları için değil gerçekten kendilerini ve çevresindeki insanları geliştirmek için bu geri bildirim oyununu oynarlar.

***

1 Ocak sabahı kalkınca ne olacak? Aslında geri bildirim istediğim herkese açıkladım. Bu geri bildirimler ve yıl boyunca tuttuklarımla aynanın, kendi aynamın karşısına çıkacağım.


Kendini bulma savaşında
Amacına ulaştığında
ve bir gün dünya seni kral yaptığında
Hemen bir ayna bul ve kendine bak
O aynadaki adamın ne söyleyeceğine çok dikkat et ve onu iyi dinle.

Mevlana “Aynalar türlü türlüdür. Yüzünü görmek isteyen cama bakar, özünü görmek isteyen cana bakar” der. Benimki de böyle candan bir ayna ama bana karşı çok acımasız bir ayna. Bu sefer biraz hazırlıklı gidiyorum karşısına. Yanımda, yıl boyunca farklı nedenlerle temas ettiğim birçok insanın geri bildirimleri var. Ama çok iyi biliyorum ki:


Hayatın akışı içinde, belki, bütün dünyayı bile kandırabilirsin
Ayrıca, bütün bu zaman zarfında, sırtını okşayanlar ve sana
gerçekte hak ettiğinden çok daha fazla farklı ve güzel şeyler söyleyenlerden çıkar.
Ama sonunda mükafatın yanıp tutuşan bir vicdan, üzüntünden
kavrulan bir kalp ve seller gibi akan göz yaşları olur.
Eğer sen aynadaki adamı aldatmaya çalışıyorsan.

İtalik olarak alıntı yaptığı şiir benim değil, kimin olduğunu da bilmiyorum. Bana hediye edilen bir kitabın arasında buldum. Bence hediye eden, bu şiiri de bulmamı istemiş. Işıklarda uyusun. Bu yazıyı yazmaya başladığımda aklımda bile yoktu ondan alıntı yapmak.

Hayat, hiçbir işini tesadüfe bırakmadığını yine kanıtladı. Bakalım aynamla hesaplaşmam nasıl gidecek?

Zor bir yılı bitiriyorum, bitiriyoruz.

Yeni yıl herkese sağlık, huzur ve umut getirsin.

***

Ne kadar sürç-ü lisan ettikse af fola, yeni yılda görüşmek üzere, Eyvallah…

7 Comments
 • Yasin Müsafir
  Posted at 09:24h, 31 Aralık Cevapla

  Hayat yolculuğumuz da yeni bir takvim yılı. Az çevirmedik sayfalarını birlikte.
  Yenilerini sağlıkla çevirmek dileğiyle yolculuğa devam.
  Kalemine sağlık kardeşim

  • anilsakrak
   Posted at 23:11h, 04 Ocak Cevapla

   Eyvallah Kardeşim
   Yeni tur yeni şans…

 • Kader Sır
  Posted at 14:15h, 02 Ocak Cevapla

  Yüreğinizdeki gerçekleri kaleme almışsınız tebrikler başarılar sizinle olsun inşallah yaş 53 olan bir adam olarak bunları tek tek yaşamış olmakla beraber bazen aradığımı söylemek istiyorum sağlıcakla kalın

  • anilsakrak
   Posted at 23:10h, 04 Ocak Cevapla

   Aramak güzeldir.

 • Aslı Uzal
  Posted at 13:31h, 04 Ocak Cevapla

  keyifle okudum.. elinize saglık

  • anilsakrak
   Posted at 23:08h, 04 Ocak Cevapla

   Teşekkürler

Post A Comment